x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
סקירה בנושאי ביטוח:
חשוב לדעת!
אנו מתחייבים שלא להעביר את פרטייך לצד שלישי, אלא למטרת השוואת מחירי ביטוח רכב כל המידע הנמסר בטופס הנ"ל נשמר ומטופל בדיסקרטיות הראויה. באתר Mph ניתן לערוך השוואת מחירים מותאמת אישית לרכישת ביטוח רכב במחיר הזול ביותר בישראל

אם שותים לא נוהגים – על נהיגה בשכרות

תאריך: 14/09/2014 15:53
התחייבות לביטוח הכי משתלם עבורך!

נהיגה בשכרות הינה נהיגה תחת השפעת אלכוהול, המופיע בדם בריכוז הגבוה מהמותר בחוק. כיום שתיית אלכוהול הינה מקובלת ונפוצה למדי בכל אירוע או בילוי חברתי.

השפעת האלכוהול מתחילה כבר בריכוזים נמוכים בדם ומשתנה מאדם לאדם ותלויה במבנה הגוף, במשקל ובגיל הנהג. הנהיגה בשכרות עלולה לסכן את הנוהג ומשתמשי דרך אחרים על כן נהיגה בשכרות הינה עבירת תנועה חמורה ברוב מדינות העולם, בשל ריבוי תאונות דרכים קטלניות שמקורם בנהיגה תחת השפעת אלכוהול.

מי הוא הנוהג בשכרות על פי החוק?

עקרונית, אסור לנהוג ברכב אם ריכוז האלכוהול בדם עולה מעל 50 מיקרוגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר דם, או 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף.

לעומת זאת החוק מחמיר עם: נהגים חדשים, נהגים צעירים, נהגי רכב מסחרי ורכבי עבודה במשקל העולה על 3500 ק"ג ורכב ציבורי וקובע שלא ינהגו אם ריכוז האלכוהול בדמם העולה על 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף, או 10 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר דם.

השפעת האלכוהול על כושר הנהיגה

על פי מחקרים בתחום, כבר במשקה הראשון, ניתן להבחין בתגובות פיזיולוגיות והתנהגותיות המשפיעות על תפקודו וכושר שיפוטו של הנוהג ברכב:

בדיקות נהיגה תחת השפעת אלכוהול

אם שוטר חושד כי אתם נוהגים תחת השפעת אלכוהול, הוא רשאי לדרוש ממכם לעבור בדיקה. השוטר רשאי לדרוש מכם להיבדק ב 2 בדיקות מדעיות.

להלן מספר בדיקות לזיהוי נהיגה בשכרות:

1. בדיקת נשיפה (נשיפון) – אמצעי יעיל, מהיר ויחסית זול בכדי לבדוק המצאות אלכוהול בגוף הנהג. הבדיקה נעשית בהסכמה, זאת אומרת שתוצאת הבדיקה אינה מהווה ראיה בבית משפט ומותר לסרב.

2. בדיקת נשיפה (ינשוף) – בדיקה מדעית הנחשבת  אמינה, דורשת המתנה של רבע שעה ומספקת תוצאה מידית. הבדיקה מבוצעת על ידי מכשיר הינשוף הבודק את אחוז האלכוהול הנמדד בנשימתו של הנהג הנבדק. המכשיר מציג את רמת האלכוהול בנשימת הנבדק, מיד לאחר נשיפה חזקה לפיית המכשיר.

3. בדיקת דם ושתן – בדיקה מדעית האמינה ביותר ונעשית במעבדה. התוצאה אינה מידית, המעבדה מספקת לאחר זמן מסוים, תוצאה מדויקת של אחוזי האלכוהול בדם.

4. מבחן מאפיינים (בדיקת קואורדינציה) – הבדיקה אינה דורשת שימוש במכשירים מיוחדים למדידה או איתור אלכוהול ואינה מדויקת. בדיקה המתבצעת על ידי שוטר בשטח, מאבחנת את הנהג והתנהגותו על פי מאפייני התנהגות, לדוגמא:

כיסוי ביטוחי בעת נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות, נחשבת "נהיגה רשלנית" ולא תמיד ניתן מענה אחיד על עבירה זו בין כתלי בית המשפט. חברות הביטוח נוהגות להמתין לפסיקת בית המשפט, הדן בעניין לגופו.

קיראו: מגבלותיו של ביטוח חובה

כיום אין פסיקה חד משמעית המאפשרת לחברת הביטוח להתנער מתשלום כספי הנזקים במקרה של תאונה כתוצאה מנהיגה בשכרות, אם זאת נעשים ניסיונות שונים לשנות את החוק ולגלגל לפחות את חלקו של הנזק הכספי לפתחו של הנהג שביצע תאונה תחת השפעת אלכוהול.

לקריאה נוספת: תיקוני רכב במסגרת מוסך הסדר של חברת ביטוח

ענישה

כפי שנאמר, החוק מחמיר בעניין נהיגה תחת השפעת אלכוהול ואינו עושה הנחות, הן עבור העבירה והן על חוסר שיתוף פעולה מצד הנבדק:

לסיכום: הנהג השיכור מסכן את עצמו ואת סביבתו והרבה פעמים אינו מודע למצבו. החוק אינו חס על הנוהג ברכב תחת השפעת אלכוהול ורואה גם בסרבנות לבדיקה, כהודאה באשמה.

לאחר ששתיתם ואפילו קצת, תעבירו את ההגה ל"נהג תורן" ואם זה איננו בנמצא, חנו את הרכב בחניון מוגן וצאו לדרך בתחבורה ציבורית או מונית. קצת מעיק ויקר, אך זול משמעותית מתאונה או בדיקה משטרתית.

נהיגה בטוחה!

לקבלת הצעת מחיר לביטוח רכב שלא תמצא משתלמת ממנה,
לחץ כאן: השוואת מחירי ביטוח רכב

השוואת מחירים לפי דגמים
המומחים לביטוח רכב לשירותך!
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור