x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
סקירה בנושאי ביטוח:
חשוב לדעת!
אנו מתחייבים שלא להעביר את פרטייך לצד שלישי, אלא למטרת השוואת מחירי ביטוח רכב כל המידע הנמסר בטופס הנ"ל נשמר ומטופל בדיסקרטיות הראויה. באתר Mph ניתן לערוך השוואת מחירים מותאמת אישית לרכישת ביטוח רכב במחיר הזול ביותר בישראל

תיקוני רכב במסגרת מוסך הסדר של חברת ביטוח

תאריך: 18/01/2015 12:15
התחייבות לביטוח הכי משתלם עבורך!

מוסך הסדר הוא מוסך עימו מקיימת החברה המבטחת הסדר לתיקון רכביהם של מבוטחי ביטוח מקיף, לרוב בעלות זולה יותר, הן מבחינת היקף ההשתתפות העצמית שנדרשת מבעל הרכב והן מבחינת ההוצאות בהן נושאת חברת הביטוח.

עבור אותם מוסכים, מדובר בהסדר כדאי, שכן שיתוף הפעולה עם חברות ביטוח רכב מבטיח להם לקוחות, בתמורה, הם גובים עבור תיקוני רכב עלות נמוכה יותר.

במקביל, חברת ביטוח, חוסכת כך כספים רבים ובכדי לעודד מבוטחים לבצע את תיקון הרכב במוסכי ההסדר, היא מציעה לרוב דמי השתתפות נמוכים יותר, או הטבות שונות כמו רכב חלופי.

חברות הביטוח אינן יכולות להכריח את המבוטחים לתקן את רכבם במוסכי ההסדר, אך הן בהחלט עושות מאמצים רבים בכדי לעודד זאת. לכאורה, מוסך – הוא מוסך ואין דבר משתלם יותר מדמי השתתפות עצמית פחותים והטבות כמו רכב חלופי, אך מההסדר הזה עולות בעיות רבות ולא אחת, מי שנושא במחיר, הוא בעל הרכב.

תיקון רכב - מוסכי הסדר של חברות הביטוח

חברות הביטוח מפעילות לחצים רבים על המוסכים, להוזלת העלויות וביצוע מהיר של עבודת התיקון – במקרים בהם ניתן למבוטח רכב חלופי. לעיתים, הוזלת המחירים וזירוז העבודה באים לידי ביטוי בשימוש בחלקי חילוף זולים יותר, או מלאכת תיקון פחות יסודית.

קיראו בהרחבה על: תאונות דרכים

קיימים גם הסדרים שונים בין החברות המבטחות, לבין המוסכים בדבר חלקי חילוף שאינם במלאי.

בחלק מהמקרים אספקת חלק חילוף שנדרש לתיקון הרכב תהיה באחריות המוסך ובמקרים אחרים, באחריות חברת הביטוח. נושאים אלו מניבים מחלוקות רבות בין השניים, בעוד המבוטח נותר ימים ארוכים ללא רכב תקין, או מקבל לידיו רכב ללא חלקי חילוף מתאימים.

מקרה נוסף שאינו נדיר בכל הנוגע לחלקי חילוף במוסכי ההסדר של חברות הביטוח, הוא כאשר נעשה שימוש בחלקי רכב משומשים, או לא מקוריים, מבלי ידיעתו של המבוטח.

כך למעשה, המוסך חוסך בעלויות של חלקים מקוריים ומציע לחברת הביטוח עלויות תיקון מופחתות. היחיד שאינו מרוויח, הוא שוב, בעל הרכב.

את מי תובעים במקרה של תיקון רכב לקוי במוסכי הסדר?

לו תוקן הרכב במוסך רגיל, הייתה השאלה פשוטה יותר וככל בעל מקצוע, גם בעל המוסך, אחראי לטיב עבודתו. במסגרת אחריות זו, חייב בעל המוסך, אם ביצע עבודה לקויה, לתקן את הליקויים מכיסו ואם תיקונם אינו אפשרי – לפצות את בעל הרכב.

היחסים החוקיים והחוזיים בין בעל הרכב לבין המוסך פשוטים, חובת הלקוח לשלם עבור תיקון הרכב, חובת המוסך לתקנו בצורה הולמת.

אולם, כאשר ליחסים אלו חוברת צלע שלישית, חברת הביטוח, הם הופכים מורכבים יותר.

מיהו הלקוח? האם הלקוח של המוסך הוא בעל הרכב, שמא חברת הביטוח שמעבירה לידי המוסך את התשלום עבור התיקון? על מי חלה חובת התיקון בצורה הולמת, על המוסך, שמא על חברת הביטוח שמבטחת את הרכב ומפנה את המבוטח לתקן רכבו במוסך ההסדר?

קיים ניגוד אינטרסים בין חברת הביטוח, לבין המבוטח, בעל הרכב שניזוק. במקרים של נזקי רכב ירצה המבוטח בתיקון הולם וראוי, בחלקי החילוף הטובים ביותר והעבודה המקצועית ביותר שניתן לצפות לה. חברת הביטוח לעומת זאת, תשאף להוזלת עלויות התיקון.

לקריאה נוספת: מה עושים במקרה של גניבת רכב?

מחד, המוסך מחויב, הן כלפי חברת הביטוח והן כלפי בעל הרכב. מול חברת הביטוח, המוסך מקיים חוזה לו הוא מחויב ומול בעל הרכב, הוא מחויב מטבע הנחיות משרד התחבורה ואחריותו המקצועית.

מאידך, למרות שהיו פסיקות שהטילו אחריות משותפת על חברת הביטוח והמוסך במקרים של תיקוני רכב לקויים, היו גם כאלו שהותירו את המוסך לבדו במערכה ופסקו כי אין אחראית חברת הביטוח לטיב התיקון במוסכי ההסדר, גם אם היא זו שמפעילה לחצים להוזלת העלויות.

אולם, במקרים בהם מצהירה חברת הביטוח, בפני בעל הרכב שניזוק, כי היא אחראית לטיב התיקון במוסכי ההסדר, תשא חברת הביטוח באחריות.

דבר נוסף שחשוב להבין, לעניין חלקי החילוף של הרכב, הוא שכל מבוטח שרכבו ניזוק זכאי לדרוש את השבת הרכב לקדמותו. כלומר – תיקונו תוך שימוש בחלקי חילוף מקוריים ולא חיקויים שונים שאיכותם ובטיחותם אינה ידועה.

מומלץ לקרוא בנושא: נזקי גוף בתאונת דרכים

חברת הביטוח לא יכולה למנוע דרישה של בעל רכב לשימוש בחלקים מקוריים, היא יכולה רק לעודד אותו להסכים לחלקים זולים יותר, באמצעות הפחתת דמי ההשתתפות העצמית.

לקבלת הצעת מחיר לביטוח רכב שלא תמצא משתלמת ממנה,
לחץ כאן: השוואת מחירי ביטוח רכב

השוואת מחירים לפי דגמים
המומחים לביטוח רכב לשירותך!
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור