x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
סקירה בנושאי ביטוח:
חשוב לדעת!
אנו מתחייבים שלא להעביר את פרטייך לצד שלישי, אלא למטרת השוואת מחירי ביטוח רכב כל המידע הנמסר בטופס הנ"ל נשמר ומטופל בדיסקרטיות הראויה. באתר Mph ניתן לערוך השוואת מחירים מותאמת אישית לרכישת ביטוח רכב במחיר הזול ביותר בישראל

מהי הגנת אשם תורם?

תאריך: 24/03/2015 14:47
התחייבות לביטוח הכי משתלם עבורך!

במקרים רבים של תביעות ביטוח רכב על פי פוליסות ביטוח צד ג', כאשר בעל הרכב הניזוק תובע את חברת הביטוח של בעל הרכב המזיק, נוהגות החברות המבטחות לטעון כי יש להטיל על התובע מידה של אשם תורם ולצמצם את היקף הכיסוי של הפוליסה.

הגנת אשם תורם, עומדת לרשותם של נתבעים בתביעות נזיקין ומטרתה להביא לחלוקת נטל האחריות על הנזק שנגרם. כלומר, אם אירעה למשל תאונת דרכים, תוכל חברת ביטוח רכב שמבטחת את אחד הנהגים בפוליסת ביטוח צד ג', לטעון כי גם הנהג השני אשם בתאונה, במידה מסוימת ולמרות שהאשם העיקרי הוא המבוטח, יש לצמצם את חובתה של החברה המבטחת, שכן חלק מסוים של האחריות יש להטיל לפתחו של התובע.

יחד עם זאת, לעיתים הגנה זו עולה ללא כל בסיס הגיוני וניכר כי נעשה בה בשיטת "המצליח". כלומר, הנתבעים מנסים ואם יצליח – מה טוב, אם לא – לא נגרע מהם דבר.

החברות המבטחות מקוות כי קיזוז של 10 – 20 אחוזים מכספיו של הניזוק, בטענת אשם תורם, לא יצדיק תביעה משפטית והוא יעדיף לעבור על כך בשתיקה ולהימנע מהליך משפטי ארוך ומייגע.

קיזוז כספים ביטוח בטענת אשם תורם

שימו לב! במקרים בהם החליטו הניזוקים לעמוד על זכויותיהם, לרוב פסלו בתי המשפט את טענותיהן של חברות הביטוח, שניסו לצמצם את סכום הפיצוי באמצעות הגנת אשם תורם. חשוב לפנות אל עורכי דין המתמחים בתחום ולא לחתום על שום כתב סילוק וויתור, לפני קבלת יעוץ משפטי.

לקבלת הצעת מחיר משתלמת עבור ביטוח רכב, לחצו כאן: השוואת מחירי ביטוח רכב

זה אולי מפתה, לקבל את כספי הביטוח במהרה ולחסוך מעצמכם הליך משפטי מייגע, בתמורה לויתור על 10 – 20 אחוזים מסכום הכסף לו אתם זכאים. אך חשוב שתדעו, במקרים בהם החליטו ניזוקים לעמוד על זכויותיהם, לרוב זכו לכיסוי מלא של הנזקים, הוצאות בית המשפט, ריביות מיוחדות ושכר טרחה של עורכי דין.

קיראו: מה עושים במקרה של גניבת רכב?

גם אם החלטתם לוותר על הליך משפטי, דעו כי הצעתה של חברת הביטוח נתונה למשא ומתן וגם אז, כדאי לקבל סיוע משפטי ולאפשר לעורכי דין לנהל עבורכם את המשא ומתן מול החברה המבטחת. הצעתה הראשונה, לרוב אינה סופית והיא תסכים לפשרות רבות בכדי להימנע מהליך משפטי.

אשם תורם בנזקי רכב

יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם הגנת אשם תורם הנה הגנה מוצדקת לחלוטין. דוגמא להגנת אשם תורם מוצדקת, ניתן למצוא בתביעה שהוגשה נגד כלל ביטוח, על פי פוליסת ביטוח רכב צד ג' בה ביטחה את אחד הנהגים המעורבים (001287/04):

התובע נסע ממתחם חוצות המפרץ לכיוון חיפה ועצר בצד הדרך בכדי להרביע את צמאונו ופתח את הדלת האחורית של הרכב, מהצד שפונה לכיוון הכביש.

רכב שחלף במקום פגע בו וגרם לנזקים. לטענת הנתבעת, הוא חנה במקום אסור לחנייה, במיקום עם שדה ראייה מוגבל שלא אפשר לנהגת, על אף שנסעה בזהירות, לראותו.

קיראו בהרחבה: המדריך המלא למבוטח במקרים של נזקי רכב

בית המשפט קבע כי את מירב האשמה לאירוע יש להטיל על התובע וכי לא ניתן היה לצפות מהנהגים בכביש לנחש שמאחורי הסיבוב חונה רכב במקום אסור. השופטת ייחסה לתובע אשם תורם בשיעור של 80% ועל כן פסקה כי מסכום הפיצוי שתואם את שיעור הנזק, יש להפחית 80%.

לקבלת הצעת מחיר משתלמת עבור ביטוח רכב, לחצו כאן: השוואת מחירי ביטוח רכב

השוואת מחירים לפי דגמים
המומחים לביטוח רכב לשירותך!
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור