x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
סקירה בנושאי ביטוח:
חשוב לדעת!
אנו מתחייבים שלא להעביר את פרטייך לצד שלישי, אלא למטרת השוואת מחירי ביטוח רכב כל המידע הנמסר בטופס הנ"ל נשמר ומטופל בדיסקרטיות הראויה. באתר Mph ניתן לערוך השוואת מחירים מותאמת אישית לרכישת ביטוח רכב במחיר הזול ביותר בישראל

ביטוח רכב דיפרנציאלי

תאריך: 25/03/2015 15:35
התחייבות לביטוח הכי משתלם עבורך!

ככלל, מחירו של ביטוח רכב נקבע על פי מספר פרמטרים מרכזיים: הסכום שמשלמת חברת הביטוח לצורך שיפוי נפגעי תאונות רכב ודרכים בתוספת שיעור הרווח שמעוניינת החברה להפיק בגין הטיפול.

עלותה של פוליסת הביטוח הינה פונקציה של הסכום האמור והיא גדלה ככל שסכום הביטוח הכללי יקר יותר. בשנים האחרונות החלו להישמע קולות אשר יוצאים נגד נוסחה זו.

הטענה המרכזית הינה, כי גובה פוליסת הביטוח אינו משקף באופן הוגן את המחיר הריאלי אותו נדרש לשלם כל בעל רכב וכי לא מתקבל על הדעת שעל סוגים שונים של נהגים יחול תעריף זהה.

כאן נכנס לתמונה משתנה חדש - ביטוח דיפרנציאלי, מתכונת ביטוחית המטילה את התמחור בהתאם לגובה הסיכון שיוצר בעל הרכב.

ביטוח דיפרנציאלי - קווים לדמותו

בבסיס הרעיון עומדת התפיסה לפיה נהגים שונים מצויים בקבוצות סיכון שונות למעורבות בתאונות דרכים ולכן ראוי לחייבם בתעריפים ביטוחיים נבדלים.

נוסחת החישוב שעל פיה נקבע גובה הפרמיה עבור כל אוכלוסיה / קבוצת סיכון הינה שיעור התאונות ביחס לנתח שתופסת הקבוצה בכלל האוכלוסיה.

שיטה זו מאפשרת לקבוצות המצויות בסיכון נמוך שלא לסבסד את הקבוצות המצויות בסיכון גבוה למעורבות בתאונות ובהתאם, לשלם פרמיה זולה יותר.

לקריאה נוספת: נוהג/ת מעט? מגיע לך הנחה בביטוח רכב!

מידת הסיכון של כל אוכלוסיה נקבעת בהתאם לקריטריונים והמאפיינים המייחדים אותה באופן המאפשר ניבוי מראש של הסיכון ללקיחת חלק בתאונה.

ישום השיטה הדיפרנציאלית בארץ

רעיון הביטוח הדיפרנציאלי טרם קנה הכרה מלאה בעולם הביטוח הישראלי. שיטה זו מיושמת כיום בארץ באופן חלקי בלבד על בסיס שימוש בקריטריונים מצומצמים ובהם שניים עיקריים - גיל ומין.

בהיבט הגילאי - נמצא כי חלקם של הנהגים הצעירים בתאונות דרכים הינו משמעותי. לפיכך מחויבים נהגים אלה בפוליסת ביטוח רכב יקרה יותר ביחס לנהגים מבוגרים.

קיראו בהרחבה: פוליסות ביטוח רכב משתלמות לסטודנטים


בהיבט המגדרי - נמצא כי נשים מעורבות אך בכחמישית משיעור תאונות הדרכים בארץ ומתוכן פחות מ 10% בתאונות בדרגות חומרה קשה. נוכח האמור קיים מקום לתגמלן וישנן חברות ביטוח אשר מציעות ביטוח רכב מוזל עבור נשים.

בעיות נוספות בשיטת הביטוח הנוהגת כיום

השפעת סוג הרכב על גובה הפרמיה הביטוחית - זאת, ללא לקיחה בחשבון של משתנים נוספים דוגמת גיל הנהג, ותק הנהג בכביש או עבר חף מביצוע עבירות תנועה. כך נאלצים נהגים מנוסים וזהירים, אשר אינם עושים שימוש מסוכן ברכב, לשלם מחירי ביטוח גבוהים בעוד רכבים ישנים ובלתי בטיחותיים ישלמו מחיר פחות שעה שהם מגלמים פוטנציאל סיכון רב בהרבה.

קיראו: ביטוח רכב בסניפי דואר ישראל - זול ומשתלם!

התפיסה לפיה כל הנהגים שווים מובילה לכך שציבור נהגים שאינו מועד לתאונות נאלץ לשלם סכומים גבוהים עד צבירת ותק מתאים והוכחה כי לא בוצעו תאונות. מאידך, מי שמהווה פוטנציאל לתאונה משלם מחיר נמוך אלא אם היה מעורב בתאונה שאז יתחילו להיגבות ממנו סכומים גבוהים.

אימוץ רעיון הביטוח הדיפרנציאלי באופן גורף

הטעמים אשר מונעים הנהגת ביטוח רכב דיפרנציאלי בארץ מבוססים בעיקר על שיקולים פוליטיים. הצעת אימוץ הרעיון המורחב כוללת בין היתר הסתמכות על קריטריונים אובייקטיביים, שיגובשו על בסיס מחקרים בלתי תלויים.

בין המשתנים המוצעים: מצב משפחתי - מספר ילדיו של הנהג וגילאיהם, מידת השכלה, רמת הכנסה, מוצא, דת, עיר מגורים - המשקפים ומשפיעים על פוטנציאל מעורבות בתאונות דרכים.

במטרה לקדם את המהלך פועלים כיום מספר גופים בארץ להשגת התמיכה הנדרשת לצורך שינוי השיטה הקיימת והנהגת תמחור מפולח, בהתאם לרמת הסיכון הצפויה של הנהג למעורבות בתאונות דרכים.

לקריאה נוספת: שלמו עבור הביטוח לפי ערך הרכב!

השוואת מחירים לפי דגמים
המומחים לביטוח רכב לשירותך!
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור